Stránky

čtvrtek 23. ledna 2014

Renceze - Ohnivý anděl

Něco málo faktů a statistiky:

Autor: Yrsa Sigurđardóttir 
Překladatel: Eduard Světlík 
Vydáno: 2013 Stran: 376 
Vydalo nakladatelství: Metafora 

Zdroj knihy pro recenzi a foto knihy: nakladatelství Metafora
Zdroj video upoutávky: Metafora

Autorka:
Yrsa Sigurdardóttir je stavební inženýrkou a píše nejen thrillerů, ale také knihy pro děti. Za svou tvorbu získala několik ocenění. V češtině vyšly čtyři romány se sympatickou advokátkou Tórou: Poslední rituál, Mrazivé světlo, Žhavý hrob a Led v žilách. 

Na recenzi jsem dostala Ohnivý anděl:

Anotace knihy:

Advokátka Tóra Gudmundsdóttir má toho nejděsivějšího klienta své kariéry. O její služby se zajímá duševně narušený sexuální deviant ve výkonu trestu. 

Nežádá však osvobození pro sebe. Přeje si propuštění Jakoba, mladíka s Downovým syndromem, který údajně založil požár v ústavu pro nemocné. Brzy nato začne Tóra dostávat prazvláštní esemesky a kdekdo jako by najednou měl co skrývat. Pitva ochrnuté neslyšící dívky pak přinese úděsné odhalení. Tóra si náhle připadá jako ve zlém snu. Vždyť, kde jinde než v nočních můrách píší neviditelné ruce na zamrzlé sklo divné znaky a kde se mrtvé au-pair dožadují, že budou dál hlídat své malé svěřence? 


Hodnocení této knížky:


Tento druh knih mám velmi ráda, ale na autorku Yrsa Sigurdardóttir jsem dosud nenarazila, i když napsala další 4 knihy. Na tuto knihu jsem narazila při procházení knih na stránkách vydavatelství a nějak mě zaujala obálkou a následně i anotací. Severské země mám ráda, i když musím přiznat, že je znám jen z dokumentů, ale letos plánuji cestu po severských zemích (ale to jen na okraj). Díky autorce sem se do severské země, již dostala aspoň na papíře. 

Už při prvních stránkách jsem věděla, že chci číst další knihy. Styl autorčina psaní se mi velmi líbí, co mě překvapilo hned na prvních stránkách bylo tykání. Nevím, zda je to běžné (v angličtině se taky tyká), ale hned mě to zaujalo. Autorka mne překvapila zajímavým a čtivým příběhem s dávkou napětí, který je doplněn nadpřirozenem, až někdy člověka zamrazí a je rád, že není v ději osobou, ale jen pozorovatelem.

Kniha je založena na vyšetřování případu mladíka s Downovým syndromem. Advokátku Tóru najme sexuální deviant, Jóstein, který je s Jakobem kamarád. Jakoba, který byl odsouzen za založení požáru v ústavu pro tělesně a duševně postižené, ve kterém uhořelo pět lidí. 
Jóstein tvrdí, že Jakob byl odsouzen neprávem, že viníkem je někdo jiný, po Tóře žádá, aby věc prošetřila a domohla se obnovení případu. Tóra o případu hodně přemýšlí, zda ho vzít, zjišťuje informace nejen o Jósteinu ale i případu, který chce aby vyšetřila. Jedním z důvodem, proč Tóra případ přijala je i hospodářská krize, i když Tóru případ přitahuje. 

Jakmile advokátka případ přijme, začnou ji chodit tajemné zprávy od neznámého pisatele. Postupně Tóra pochopí, že Jakob nemohl založit požár tak, jak je v protokolech uváděno. On sám tvrdí, že oheň do ústavu přinesl anděl – ale kdo to mohl být, kdo mohl připomínat mladému postiženému muži božskou bytost? K tomu jedna z obětí je zahalena podivnou mlhou, jako by měl někdo zájem vše skrýt, jako by někdo nechtěl vyjevit pravdu. Aby toho nebylo málo, advokátka dojde k zjištění, že pitva jedné z obětí přinesla nečekané odhalení. V onom ústavu se dělo cosi podivného. Při pátrání pomáhá advokátce její německý přítel Matthias.  Tóra zjišťuje, že skoro každý z obyvatel či zaměstnanců ústavu měl nějaké to tajemství, které postupně vyplouvá na povrch.

Nechci prozradit o knize více, jen to, že určitě zaujme nejen mě, ale všechny čtenáře, kteří mají rádi detektivní knihy a nádechem tajemna. Nečíst za tmy :)

Další knihy, které bych ráda přečetla od autorky:


Mrazivé světlo

V nově postaveném hotelu obchází duch, ale zavražděná je až příliš skutečná...Když advokátce Tóře zavolá její kamarád Jónas, pomyslí si, že si z ní tropí žerty. V ezotericky zaměřeném hotelu, který vybudoval na pozemcích dvou starých statků, prý straší. Tóra sice na ducha nevěří, ale mrtvole místní architektky nalezené na pláži uvěřit musí. Vyšetřování jde ztěžka, zvlášť proto, že některá vlákna prorůstají hluboko do minulosti. Co se to vlastně před lety odehrálo? Kdo je tajemná Kristín, která jako by nikdy neexistovala? Když se do všeho zaplete jeden letitý a jeden ambiciózní politik, zohavený mladý muž na vozíku a náznaky čísi nacistické minulosti, je toho právě dost, aby to všem pořádně zamotalo hlavu. Větrné islandské pobřeží, kde se náš příběh odehrává, je dokonalou kulisou pro dávnou legendu o lásce, smrti a tajemství sahajících až do našich časů...


Žhavý hrob

Tři těla, jedna uříznutá hlava a jedno strašlivé tajemství… Od autorky již vyšlo: Poslední rituál, Mrazivé světlo. Islandská advokátka Tóra přijíždí na Vestmannské ostrovy, aby pomohla svému mandantovi Markúsovi. Před více než třiceti lety skončil jeho rodný dům při erupci sopky pod vrstvou popela. Nyní jej archeologové chtějí vykopat, ale Markús protestuje. Hrůzný nález ve sklepě pak z banálního případu udělá vyšetřování několikanásobné vraždy!  Bylo by možné, aby Markús ještě ve školním věku zavraždil čtyři muže a jednomu z nich nadto uřízl hlavu? A co s tím vším má společného jeho mladická láska Alda? Tóra se snaží zjistit, co se před lety odehrálo, ale nejdůležitější svědkyně právě zápasí se smrtí a další byla s největší pravděpodobností zavražděna. Dramata, tragédie a vášně dávno minulých let stále číhají pod povrchem a ty, kterých se týkají, nepouštějí ze svých sítí tak lehce.

Led v žilách 

Legendy o přízracích ožívají, mrazivými pustinami Grónska se plíží smrt. Advokátku Tóru Gudmundsdóttir povolají z města do ledových pustin. Pracovníci islandské společnosti, která na drsném pobřeží Grónska připravovala otevření dolu, náhle přerušili veškeré kontakty a vypadá to, jako by beze stopy zmizeli. 

Tóra se svým přítelem Matthiasem, svéráznou asistentkou Belou a dalšími spolupracovníky se snaží rozluštit spletité vztahy, které v táboře panovaly, a přijít tak na kloub neblahým událostem. Jako v noční můře se v zásuvkách psacích stolů objevují lidské kosti a v chladírně celá mrtvola. Náhle je těžké odlišit vrahy od obětí.
Starý inuitský lovec však ví, že mstiví duchové musejí být usmířeni, a krutá ledová pustina si vždycky vybere svou daň…

Poslední rituál

Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí... Co nám odhalí třetí znamení? Jsme na Islandu, v budově univerzitní katedry historie. A právě zde je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi.

Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede prozměnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést „třetí znamení". Přes to všechno není román jen obyčejnou detektivkou. Svou oblibu získal i barvitě vylíčeným, pracovním i milostným, životem rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi.

Translate